Plastik Cerrahi Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019

Plastik CerrahiPlastik cerrahi, form ve fonksiyonun düzeltilmesi veya restorasyonu ile ilgilenen tıbbi bir uzmanlık alanıdır. Estetik veya estetik cerrahi en iyi bilinen plastik cerrahi olmasına rağmen, çoğu plastik cerrahi kozmetik değildir: plastik cerrahi birçok rekonstrüktif cerrahi, el cerrahisi, mikrocerrahi ve yanık tedavisi içerir.

Plastik cerrahi geniş bir alandır ve daha fazla alt bölüme ayrılabilir.

Kozmetik

Estetik cerrahi, plastik cerrahinin önemli bir bileşenidir. Plastik cerrahlar, tüm rekonstrüktif cerrahi prosedürlerde kozmetik cerrahi prensiplerin yanı sıra genel görünümü iyileştirmek için izole operasyonlarda kozmetik cerrahi prensipleri kullanır.

En yaygın estetik / kozmetik prosedürler şunlardır:
 • Abdominoplasti (“tummy tuck”): karnın yeniden şekillenmesi ve sıkılaştırılması
  Blefaroplasti (“göz kapağı ameliyatı”): Asya Blefaroplasti de dahil olmak üzere göz kapaklarının yeniden şekillendirilmesi veya kalıcı eyeliner uygulaması
  Phalloplasti (“penil liposuction”): bir penisin yapımı (veya rekonstrüksiyonu) veya bazen penisin ameliyatla, genellikle kozmetik amaçlı yapay olarak değiştirilmesi
  mammoplasty:
  Göğüs büyütme (“meme implantı” veya “göğüs işi”): ilk önce mikromastisi olan kadınlara uygulanan, yağ grefti, salin veya silikon jel protezi ile memelerin büyütülmesi
  Meme küçültme (“meme küçültme”): Gigantomastiili kadınlarda ve / veya jinekomastili erkeklerde psikolojik yararı olan erkeklerde sırt ve omuz ağrısını azaltmak için yapılan deri ve glandüler dokunun çıkarılması
  Mastopexy (“meme kaldırma”): Sık sık kilo kaybettikten sonra (örneğin bir hamilelikten sonra) göğüsleri daha az sarkık yapmak için kaldırmak veya yeniden şekillendirmek. Meme dokusunun, bez dokusunun aksine çıkarılmasını içerir.
  Popo büyütme (“popo implantı”): silikon implantlar veya yağ grefti (“Brezilya popo kaldırma”) kullanarak kalçaların arttırılması ve vücudun diğer bölgelerinden transfer
  Kalça kaldırma: Yedekli cilt eksizyonu ile kalçaların kaldırılması ve sıkılması

 • Kimyasal soyma: sivilce, suçiçeği ve diğer yara izlerinin yanı sıra kırışıklıklar (derin oluklar hariç kullanılan maddenin konsantrasyonuna ve türüne bağlı olarak), güneş lentiginleri (yaşlılık lekeleri, çiller) ve genel olarak fotoğraf kazmasını en aza indirir. Kimyasal soymalar genellikle aktif madde olarak karbolik asit (Fenol), trikloroasetik asit (TCA), glikolik asit (AHA) veya salisilik asit (BHA) içerir.
  Labiaplasti: labiada cerrahi redüksiyon ve yeniden şekillendirme
  Dudak geliştirme: Dudak dolgunluğunun genişlemeyle cerrahi olarak iyileştirilmesi
  Rinoplasti (“burun işi”): burnun yeniden şekillendirilmesi
  Otoplasti (“kulak ameliyatı” / ”kulak sıkışması”): en sık çıkıntılı kulağı başa yaklaştırmak suretiyle yapılan kulağın yeniden şekillendirilmesi.
  Ritidektomi (“yüz germe”): kırışıklıkların ve yaşlanma belirtilerinin yüzden giderilmesi
  Browplasty (“kaş kaldırma” veya “alın kaldırma”): kaşları yükseltir, alın cildini pürüzsüzleştirir
  Orta kaldırıcı kaldırma (“yanak kaldırma”): yanakların sıkılması
  Çene büyütme (“çene implantı”): çene kemiğinin genioplastisini kaydırarak veya yumuşak dokunun dikilmesiyle çene implantı, genellikle silikon ile büyütme
  Yanak büyütme (“yanak implantı”): yanak implantları
  Ortognatik Cerrahi: Yüz kemiklerinin kontrollü kırıklarla manipülasyonu
  Dolgu enjeksiyonları: kollajen, yağ ve hyaluronik asit gibi diğer doku dolum enjeksiyonları
  Lazer Cilt Gençleştirme veya Yeniden Yüzeylendirme: Yüzdeki gözeneklerde derinlik azalması
  Liposuction (“emme lipektomi”): Yağların alınmasına yardımcı olmak için geleneksel emme tekniği veya ultrasonik enerji ile yağ birikintilerinin giderilmesi
  Brachioplasty (“Arm lift”): Koltuk altı ile dirsek arasındaki fazla deri ve yağ miktarını azaltır
  Yanmak

Yanık ameliyatı genellikle iki aşamada gerçekleşir. Akut yanık ameliyatı, yanıktan hemen sonraki tedavidir. Yanık yaraları iyileştikten sonra rekonstrüktif yanık ameliyatı yapılır.

Mikro

Mikrocerrahi genellikle eksik dokuların rekonstrüksiyonu ile ilgilidir ve bir doku parçasını rekonstrüksiyon bölgesine nakletmek ve kan damarlarını yeniden bağlamakla ilgilidir. Popüler alt uzmanlık alanları baş ve boyun rekonstrüksiyonu, el cerrahisi / replantasyonu ve brakiyal pleksus cerrahisidir.

Kranyofasiyel

Kraniofasiyal cerrahi pediatrik ve yetişkin kraniofasiyal cerrahiye ayrılmıştır. Pediatrik kraniyofasiyal cerrahi çoğunlukla, kraniyofasiyal iskeletin ve yarık dudak ve damak, kraniyosinostoz ve pediatrik kırıklar gibi yumuşak dokuların konjenital anomalilerinin tedavisi etrafında dönmektedir. Yetişkin kraniofasiyal cerrahi, ortognatik cerrahi ile birlikte çoğunlukla kırıklar ve ikincil ameliyatlar (orbital rekonstrüksiyon gibi) ile ilgilidir. Kraniyofasiyal cerrahi tüm plastik cerrahi eğitim programlarının önemli bir parçasıdır, daha ileri eğitim ve alt uzmanlık kraniyofasiyal bursuyla sağlanmaktadır.

Ağız ve çene-yüz cerrahisi, kafa, boyun, yüz, çeneler ve ağız (ağız) ve çene-yüz (çene ve yüz) bölgesinin sert ve yumuşak dokularındaki birçok hastalıkları, yaralanmaları ve kusurları tedavi etmek için yapılan cerrahidir.

El

El ameliyatı akut yaralanmalar ve el ve el bileği kronik hastalıklar, üst ekstremitelerin konjenital malformasyonlarının düzeltilmesi ve periferik sinir problemleri (brakiyal pleksus yaralanmaları veya karpal tünel sendromu gibi) ile ilgilidir. El cerrahisi, plastik cerrahi konusunda eğitimin önemli bir parçası ve ampute bir ekstremiteyi tekrarlamak için gerekli olan mikrocerrahidir. El ameliyatı alanı ayrıca ortopedik cerrahlar ve genel cerrahlar tarafından da uygulanmaktadır (bkz. El cerrahı). Ameliyattan sonra skar dokusu oluşumu narin ellerde sorun yaratabilir ve bu durum yeterince ciddi olursa el becerisi kaybına ve rakam fonksiyonuna neden olabilir.

pediatrik

Çocuklar genellikle yetişkin bir hastanın deneyimlerinden çok farklı tıbbi sorunlarla karşı karşıyadır. Doğumda ortaya çıkan birçok doğum kusuru veya sendrom çocuklukta en iyi şekilde tedavi edilir ve pediatrik plastik cerrahlar çocuklarda bu durumların tedavisinde uzmanlaşırlar. Pediatrik plastik cerrahlar tarafından yaygın olarak tedavi edilen durumlar arasında kraniyofasiyal anomaliler, yarık dudak ve damak ve konjenital el deformiteleri bulunur.


Plastik cerrahi, form ve fonksiyonun düzeltilmesi veya restorasyonu ile ilgilenen tıbbi bir uzmanlık alanıdır. Estetik veya estetik cerrahi en iyi bilinen plastik cerrahi olmasına rağmen, çoğu plastik cerrahi kozmetik değildir: plastik cerrahi birçok rekonstrüktif cerrahi, el cerrahisi, mikrocerrahi ve yanık tedavisi içerir. Plastik cerrahi geniş bir alandır ve daha fazla alt bölüme ayrılabilir. Kozmetik Estetik cerrahi, plastik cerrahinin önemli bir bileşenidir. Plastik cerrahlar, tüm rekonstrüktif cerrahi prosedürlerde kozmetik cerrahi prensiplerin yanı sıra genel görünümü iyileştirmek için izole operasyonlarda kozmetik cerrahi prensipleri kullanır. En yaygın estetik / kozmetik prosedürler şunlardır:
Paylaş