Genel Cerrahi Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019

Genel Cerrahi


Genel cerrahi, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kolon, çevre, pankreas, safra kesesi ve safra odaları ve orada tiroid bezinin dahil olduğu alanda orada odaklanılmış bir uzmanlıktır (baş ve boyun cerrahisi uzmanlarının bağlı olduğu şekilde). Ayrıca cilt, meme, yumuşak doku ve fıtıkları içeren hastalıkları da ele alaraklar.

Disiplinlerden bir veya daha fazlasına uzmanlaşabilir:

Laparoskopik cerrahi

Bu, 0,3 ila 1 cm'lik kesiklerden yerleştirilmiş kameraları ve küçük aletleri kullanarak minimal özelliklerle uğraşarak yeni bir uzmanlıktır. Robotik cerrahi artık bu konseptten geliştirmekte. Bu teknikle safra kesesi, ekler ve iki nokta sökülebilir. Laparoskopik olarak onarıldı. Enfariatrik cerrahi laparoskopik olarak yapılır. Laparoskopik işlemlerde yetkin olmaları beklenir.


Kolorektal cerrahi

Genel cerrahlar, enflamatuar barsak hastalıkları (ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi), divertikülit, kolon ve rektum kanseri, gastrointestinal kanama ve hemoroitler dahil olmak üzere çok çeşitli büyük ve küçük kolon ve rektal hastalıkları tedavi eder.

Meme ameliyatı

Genel cerrahlar, lumpektomiden mastektomiye, özellikle meme kanserinin değerlendirilmesi ve teşhisine yönelik olarak, kozmetik olmayan tüm göğüs ameliyatlarının çoğunu gerçekleştirir.

Endokrin ameliyatı

Genel cerrahlar, boyundaki tiroid ve paratiroid bezlerinin tamamını veya bir kısmını ve karın içindeki her böbreğin hemen üzerindeki adrenal bezleri çıkarmak için eğitilirler. Endokrin Cerrahisi, vücutta hormonal veya anti-hormonal bir etki sağlamak için endokrin bezlerinde işlemlerin yapıldığı uzmanlaşmış bir cerrahi alandır. Neredeyse her zaman, bu bir endokrin bezinde veya içinde büyüyen bir tümörün çıkarılmasını gerektirir.

Dermatolojik cerrahi

Genel cerrahlar, şüpheli küfleri gidermekten büyük yanıkları tedavi etmeye kadar çok çeşitli ciltle ilgili ameliyatlar gerçekleştirir. Genel cerrahlar ayrıca, yağ tümörleri veya kaslarda veya diğer yumuşak dokularda ortaya çıkan tümörler gibi derinin hemen altında büyüyen tümörleri de çıkarır. Genel cerrahlar ayrıca, nekrotizan fasiit dahil olmak üzere daha karmaşık cilt veya deri altı enfeksiyonlarını tedavi eder ve ciltte yanıklar, travma veya enfeksiyonlardan kaynaklanan kusurları kapamak için sıklıkla cilt greftleri kullanır.

Göğüs Cerrahisi

Torasik cerrahlar, erken tanı, daha iyi kanser evrelemesi ve akciğer ve özofagus kanserinde tekrarlayan hastalığın öngörülmesinde önemli bir odaklanma ile son teknoloji cerrahi teknikler ve kanser terapileri sunar.

Paylaş